Լուծի՛ր խնդիրները.
- Երկու արկղում միասին կա 288 կգ նարինջ: Առաջին արկղում կա 186 կգ: Քանի՞ կիլոգրամ նարինջ կա երկրորդ արկղում:
Լուծում՝288-186=102
Պատ.՝
- Երկու արկղում միասին կա 140 կգ լոլիկ: Առաջին արկղում կա 56 կգ: Քանի՞ կիլոգրամ լոլիկ կա երկրորդ արկղում:
Լուծում՝140-56=84
Պատ.՝
- Երեք դարակում միասին կա 589 գիրք: Առաջին դարակում կա 186 գիրք, երկրորդ դարակում՝ 20 գրքով ավելի, քան առաջին դարակում: Մնացած գրքերը դասավորված էին երրորդ դարակում: Քանի՞ գիրք կա երրորդ դարակում:
Լուծում589-186-206=197
Պատ.՝
- Խանութում կար 700 փուչիկ: Առաջին օրը վաճառեցին 120 փուչիկ, երկրորդ օրը՝ 2 անգամ ավելի, քան առաջին օրը: Մնացած փուչիկը վաճառվեց երրորդ օրը: Քանի՞ փուչիկ վաճառվեց երրորդ օրը:
Լուծում120×2=240 120+240=360 700-360=340
Պատ.՝
- Երկու թվերի գումարը 410 է: Առաջին թիվը երկրորդից 10-ով մեծ է: Որո՞նք են այդ թվերը:
Լուծում410:2=205 10:2=5 205-5=200 205+5=210 200+210=410
Պատ.՝
- Երկու թվերի գումարը 260 է: Առաջին թիվը երկրորդից 20-ով մեծ է: Որո՞նք են այդ թվերը:
Լուծում260:2=130 20:2=10 130+10=140 130-10=120 140+120=260
Պատ.՝