Category Archives: Մաթեմատիկա
Չորս թվաբանական գործողություններ կոտորակների միջև
Ուսումնական գարուն
Կոտորակների բաժանում
Հաջորդական թվեր
Դասարանական առաջադրանքներ
1․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 243 է։
243-1=242:2=121
122
2․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական զույգ թվերը, որոնց գումարը 442 է։
442:2=221-1=220
221+1=222
3․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական կենտ թվերը, որոնց գումարը 212 է։
212:2=106-1=105
106+1=107
4․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 213 է։
213-1=212:2=106
107+1=108
5․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 219 է։
219-1=218:2=109
110+1=111
6․ Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 135 է։ Գտեք այդ թվերը։
135-1=134:2=117
118+1=119
7․ Հաշվիր 15-ի պատիկ բոլոր երկնիշ թվերի գումարը, որոնք պատիկ են նաև 10-ին։ 30, 60, 90
Տնային առաջադրանքներ
1․ Գտիր այն երկու հաջորդական բնական թվերը, որոնց գումարը 241 է:
241-1=240:2=120
121+1=122
2․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական զույգ թվերը, որոնց գումարը 242 է։
242:2=121-1=120
121+1=122
3․ Գտի՛ր այն երկու հաջորդական կենտ թվերը, որոնց գումարը 412 է։
412:2=206-1=205
206+1=207
4․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 432 է։
432:2=216-1=215
216+1=217
5․ Գտի՛ր այն երեք հաջորդական թվերը, որոնց գումարը 180 է։ `
180:2=140-1=139+1=140
6․ Երեք հաջորդական կենտ թվերի գումարը 69 է։ Գտեք այդ թվերը։
69:3=23-1=22
23+1=23
7․ Կատարի՛ր գործողությունները․ 2կգ550գ+4կգ640գ-1կգ300գ=5կգ110գ
8լ80մլ+1լ980մլ-5լ250մլ=4կգ190գ
Դասարանական աշխատանք
Ինքնաստուգում
32|2
16|2
8|2
4|2
2|2
1
32=2x2x2x2x2
45|3
15|3
5|5
1
45=3x3x5
56|2
28|2
14|2
7|7
1
56=2x2x2x7
78|2
39|3
13|13
1
78=2x3x13
92|2
46|2
23|23
1
92=2x2x23
46|2
23|23
1
46=2×23
145|5
29|29
1
145=5×29
234|2
117|3
39|3
13|13
1
234=2×117
324||2
162|2
81|3
27|3
9|3
3|3
1
324=2x2x3x3x3x3
365|5
73|73
1
365=5×73
398|2
199|199
1
398=2×199
426|2
213|213
1
426=2×213
428|2
214|2
107|107
1
428=2x2x107
505|5
101|101
1
505=5×101
4584|2
2292|2
1146|2
573|3
191|191
1
4584=2x2x2x3x191
9876|2
4938|2
2469|3
823|823
1
9876=2x2x3x823
Մաթեմատիկա. Ուսումնական ձմեռ
Կրկնում ենք
1) Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 21 է, թերի քանորդը՝ 10, մնացորդը՝ 6։
21 x 10 + 6 = 216
Պատ. 216:
2) Գտիր բաժանարարը, եթե բաժանելին 186 է, թերի քանորդը՝ 5, մնացորդը՝ 1։
186 : 5 = 37 (1մն.)
Պատ. 37:
3)Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 33 է, թերի քանորդը՝ 4, մնացորդը՝ 3։
33 x 4 + 3 = 135
Պատ. 135:
4) Գտիր բաժանարարը, եթե բաժանելին 126 է, թերի քանորդը՝ 4, մնացորդը՝ 2։
126 : 4 = 31
Պատ. 31:
5)Գտեք բաժանելին, եթե բաժանարարը 17 է, թերի քանորդը՝ 19, մնացորդը՝ 5։
17 x 19 + 5 = 328
Պատ. 328:
6) Գտիր բաժանարարը, եթե բաժանելին 158 է, թերի քանորդը՝ 3, մնացորդը՝ 2:
158 : 3 = 52 (2.)
Պատ. 52:
7) Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 3-ի բաժանելիս։
Պատ. 2:
8)Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 25-ի բաժանելիս։
Պատ. 24:
9)Ի՞նչ ամենամեծ մնացորդ կարող է ստացվել բնական թիվը 106-ի բաժանելիս։
Պատ. 105:
10) Առանձնացրեք 4-ի բաժանվող թվերը.
1000, 1785, 2924, 30261, 2820, 34581, 3565, 2812, 4533
Պատ. 1000, 2924, 2820, 2812:
11) Հաշվեք ուղղանկյունանիստի մակերևույթի մակերեսն ու ծավալը, եթե նրա չափումներն են՝ 13 սմ, 15 սմ, 10 սմ:
S = 2 x 13 x 15 + 2 x 13 x 10 + 2 x 15 x 10 = 390 + 260 + 300 = 950
V = 13 x 15 x 10 = 1950
Պատ. 950սմ քառակուսի, 1950սմ խորանարդ:
12) Հաշվեք 21 սմ կող ունեցող խորանադի ծավալն ու մակերևույթի մակերեսը։
S = 21 x 21 x 6 = 2646
V = 21 x 21 x 21 = 9261
Պատ. 2646սմ քառակուսի, 9261սմ խորանարդ:
13) Ուղղանկյան լայնությունը 23 մ է, իսկ երկարությունը լայնությունից մեծ է 7 մ-ով։ Որքա՞ն է ուղղանկյան մակերեսը։
23 + 7 = 30
S = 23 x 30 = 690
Պատ. 690մ քառակուսի:
14) Ինչպիսի՞ անկյուններ կստացվեն, եթե փռված անկյունը նրա գագաթից սկիզբ առնող ճառագայթով բաժանենք երկու հավասար մասերի։
Պատ. կբաժանվի երկու ուղիղ անկյան:
15) Երկու շրջանագծերի կենտրոնների հեռավորությունը 10սմ է։ Շրջանագծերի շառավիղներն են՝ 3սմ և 5սմ։ Կհատվե՞ն արդյոք այդ շրջանագծերը։
5 + 3 = 8
8 < 10
Պատ. չեն հատվի:
Խնդիրներ
Խնդիրներ
- Արփին ունի 18 խաղալիք և ամեն օր տոնածառից պիտի կախի այդ խաղալիքներից 3-ը։ Ո՞ր օրը պիտի սկսի կախել խաղալիքները, որպեսզի վերջին խաղալիքը կախի դեկտեմբերի 31-ին։26
- Արագիլների խումբը թռչում է․ մեկը՝ դիմացից, երկուսը՝ հետևից, մեկը՝ հետևից, և երկուսը՝ դիմացից, մեկը՝ երկուսի մեջտեղից, և երեքը՝ շարքով։ Իրար հետևից քանի՞ արագիլ է թռչում։ 3
- Երկու թվերի գումարը 330 է։ Եթե մեծ թվի միավորների կարգում գրված 0 թվանշանը ջնջենք, ստացված թիվը կլինի հավասար թվերից փոքրին։ Որո՞նք են այդ թվերը։300+30=330
- Գագիկը ավազի վրա կատարեց հինգ ցատկ ձախ ոտքով, ութ ցատկ երկու ոտքով և յոթ ցատկ աջ ոտքով։ Քանի՞ ոտնահետք մնաց ավազին։8×2=16
5․ Սեղանին դրված էր մեկ նուռ, մեկ նարինջ և մեկ խնձոր։ Անահիտը, Շուշանը և Լիան մոտեցան սեղանին։ Նրանցից ամեն մեկը մի միրգ կերավ։ Հայտնի է, որ Անահիտին նարինջ ուտելը արգելված է, սեղանից հեռանալիս Շուշանի մատները կարմիր էին։ Ի՞նչ միրգ կերավ Լիան։
Նարինջ
- Շարքով դրված է ութ աթոռ։ Գագիկը նստեց սկզբից հաշված հինգերորդ աթոռին։ Դավիթը նստեց վերջից հաշված հինգերորդ աթոռին։ Քանի՞ աթոռ ազատ մնաց նրանց միջև։0
- Ձմեռ պապը բերեց 76 տուփ նվեր, նվերներից 24-ը տվեց աղջիկներին, մնացած նվերների կեսը տվեց տղաներին։ Քանի՞ տուփ նվեր մնաց Ձմեռ պապի մոտ։ 52։2=26
- «Քանի՞ տարեկան է Ձեր թոռը» հարցին Ձմեռ պապը պատասխանեց․ «Եթե նրա տարքին ավելացնեք նույնքան և տարիքի կեսը, ապա թոռս կլինի 20 տարեկան»: Քանի՞ տարեկան է թոռը:8տարեկան
9.Քանի՞ անգամ է 5 թվանշանը հանդիպում 1-ից 106 թվերի գրության մեջ։21
- Տոնածառի լույսերը միանում և անջատվում են 2 րոպեն մեկ։ 22 րոպե հետո եղևնու լույսերը քանի՞ անգամ կհասցնեն միանալ։11
- Եթե Արսենի մտապահած թվից հանեք 6, տարբերությունը մեծացնեք երկու անգամ, արտադրյալին ավելացնենք 5, ապա կստանանք 27։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Արսենը։27-5=22 22:2=11 11:6=17
- Քանի՞ եռանիշ կենտ թիվ կարելի է գրել՝ օգտագործելով միայն 0; 1; 2; 3 թվանշանները, եթե թվանշանները կարելի է կրկնել։ 101,111,201,211,333,301,311,331,133,123,213,233,123,321,223
- 240կգ կերը 40 հավը ուտում է 30 օրում։ Քանի՞ գրամ կեր է ուտում 1 հավը 1 օրում։240:30=8կգ 8000:40=200գր
- Սկյուռիկը գետնից իր փչակ բարձրանալիս կատարեց երեք ցատկ դեպի վերև, այնուհետև մեկ ցատկ ներքև, և կրկին երեք ցատկ վերև, մեկ ցատկ ներքև ու այդպես շարունակ մինչև փչակ հասնելը։ Քանի՞ ցատկ կատարեց սկյուռիկը մինչև փչակ հասնելը, եթե հայտնի է, որ փչակը գտնվում է գետնից 3մ 20սմ բարձրության վրա, իսկ սկյուռիկի յուրաքանչյուր ցատկի երկարությունը թե՛ վերև, թե՛ ներքև 4դմ է։14
- Շախմատի մրցաշարին մասնակցում էր վեց շախմատիստ։ Քանի՞ պարտիա կայացավ, եթե յուրաքանչյուր շախմատիստ մնացած շախմատիստների հետ խաղաց միայն մեկ խաղ։ 15
- Պարկում կա 6 կարմիր և 6 կապույտ գնդիկներ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդիկ պետք է հանել պարկից, որ առնվազն 2 գնդիկը լինի կապույտ։8
- Ձմեռ պապը 200 նվերը մեկական բաժանեց չորրրդ, հինգերորդ դասարանցիներին և դասավանդողներին։ Հայտնի է, որ նվերների կեսը տվեց չորրորդ դասարանցիներին, բոլոր նվերների կեսի կեսի կեսը՝ դասավանդողներին, իսկ մնացածը՝ հինգերորդցիներին։ Քանի՞ հինգերորդ դասարանցի կար։75
- Քանի՞ անգամ կմեծանա ուղղանկյան մակերեսը, եթե նրա բոլոր կողմերը մեծացնենք 3 անգամ։9անգամ
- Գրքի էջերը համարակալելու համար օգտագործվել է 222 թվանշան։ Քանի՞ էջ ունի գիրքը, եթե համարակալումը կատարվել է առաջին էջից սկսած։222-189=33 33:3=11 99+11=110
- Ձմեռ պապը երեխաներից ստացել է 220 նամակ։ Քանի՞ րոպե կպահանջվի Ձմեռ պապիկից բոլոր նամակները կարդալու համար, եթե նա 1 ժամում կարդում է 60 նամակ և յուրաքանչյուր նամանակ կարդում է նույն ժամանակահատվածում։220րո
շարունակելի․․․
Ուսումնական առաջին շրջանի ամփոփում
- Վերնագրի՛ր — Ուսումնական առաջին շրջանի ամփոփում
- Պատումի տեսքով ներկայացրու քո ուսումնական տարվա աշխատանքը:
- Տեղադրի՛ր մաթեմատիկա բաժնիդ հղումը maqsim.edublogs.org/category/ուսումնական-առարկաներ/մաթեմատիկա/
- Մասնակցել եմ ամենամսյա մաթեմատիկական ֆլեշմոբերին։ Այո-ոչ: Այո